Metody pracy

terapia manualna poznan wrzesnia

Terapia manualna 

to proces leczenia, w którym terapeuta, wykorzystując odpowiednie chwyty i manipulacje, stosuje specjalistyczne techniki diagnostyczno-lecznicze nakierowane na wykrywanie i leczenie zaburzeń w obrębie stawów, więzadeł, mięśni oraz wzorców postawy, wzorców ruchowych i oddechowych.

Medycyna manualna

FRSc – Five Regulator System Concept to koncept terapii stworzony przez Polskiego lekarza medycyny Radosława Składowskiego oparty o założenie, że procesami w ciele człowieka zawiaduje 5 regulatorów. W skład tego konceptu wchodzą takie metody postępowania jak: Pinoterapia, Igłoterapia, Manipulacje i mobilizacje stawowe, Masaż Bańką Chińską, Ręczne mobilizacje tkanek miękkich

Pracownia Zdrowia pinopresura poznan września

Pinopresura

metoda stworzona przez polskiego ortopedę, wykorzystująca narzędzia w celu wzbudzenia dużej ilości bodźców nocyceptywnych w miejscu aplikowania, wzmożenia lokalnego przekrwienia, pobudzenia mechanizmu histaminowego [pokrzywka, obrzęk naczynioruchowy]. 

Techniki osteopatyczne

Osteopatia jako system medycyny manualnej, skupia się na rozpoznaniu dysfunkcji i ograniczeń ruchomości w układzie mięśniowo-szkieletowym, tkankach miękkich i narządach wewnętrznych poprzez zastosowanie odpowiednich technik manualnych

Masaż tkanek głębokich

inaczej głęboki masaż łącznotkankowy lub masaż głęboki – jest to forma terapii tkanek miękkich, mająca na celu przywrócenie równowagi w głębszych warstwach tkanki łącznej i mięśniach poprzez likwidowanie napięć i restrykcji w układzie mięśniowo-powięziowym. Zawiera połączenie różnorodnych technik, które – wykonane prawidłowo – nie wymagają użycia siły przez terapeutę, a mimo tego działają dogłębnie. 

Suche igłowanie

metoda polegająca na nakłuwaniu określonych punktów na ciele bardzo cienkimi igłami bez substancji farmakologicznej. Nakłuciu podlegają zazwyczaj nadmierne napięte pasma mięśniowo-powięziowe oraz punkty spustowe. 

Masaż leczniczy

masaż polegający na wykorzystywaniu dotyku w celu wywołania uczucia odprężenia i dobrego samopoczucia. Stosuje się go dla złagodzenia sztywności, napięcia i bólu mięśni (dla rozluźnienia mięśni za mocno napiętych, oraz dla złagodzenia bólu po wysiłku fizycznym), migrenowego i napięciowego bólu głowy oraz bólu lędźwiowo-krzyżowego, dla ogólnego odprężenia, dla przezwyciężenia stresu. Działanie bezpośrednie pozwala dotlenić komórki, rozszerzyć naczynia krwionośne, przyspieszyć przepływ krwi przez mięśnie, poprawić przemianę materii. 

 

Drenaż pneumatyczny

Drenaż pneumatyczny Normatec – to rodzaj masażu limfatycznego, wykonywanego przez specjalne urządzenie, składające się z dwóch mankietów zakładanych na kończyny dolne. Zabieg polega na naprzemiennym wypełnianiu powietrzem oraz opróżnianiu mankietu. Ucisk wykonywany jest w różnych sekwencjach – naprzemiennie, płynnie lub stopniowo. Masaż pneumatyczny polecany jest głównie osobom, które borykają się z obrzękami limfatycznymi, zastojami oraz bólem kończyn dolnych. Zadowalające efekty przynosi również u osób mających niewydolność żylną, zespół ciężkich nóg, chorobę niedokrwienną kończyn, a także jako wspomaganie podczas walki z cellulitem.

Elektrostymulacja

Dzięki odpowiedniemu systemowi MI-Autorange elektrostymulator samodzielnie analizuje grupę mięśniową, a następnie dobiera odpowiednią intensywność stymulacji dla danego mięśnia. Elektroterapia to idealny sposób na pobudzanie i generowanie bodźców dla mięśni z rozróżnieniem włókien wolnokurczliwych (typu I) oraz szybkokurczliwych (typu II). Stosowanie stymulatora sprawdzi się: we wczesnym okresie po operacji, np. Rekonstrukcji ACL, w przypadku ograniczenia treningu z powodu kontuzji. przed treningiem stosując programy pobudzające lub po treningu stosując programy regeneracyjne oraz w przypadku dolegliwości bólowych.

Terapia bańką chińską

stworzone w bance podciśnienie powoduje wyssanie z naczyń krwionośnych pewne ilości białych i czerwonych ciałek krwi. Po wynaczynieniu stają się one dla organizmu ciałem obcym, dlatego zaczyna ono produkować więcej ciał odpornościowych.

Kinesiotaping

metoda polegająca na naklejaniu specjalnych, elastycznych taśm na różnych częściach ciała, w celu złagodzenia bólu i zapobiegania kontuzjom.